6 lipca 2016 zapisze sie w historii między innymi nową aktualizacją przewodnika o scrum. To właśnie w tym dniu odbył się webinar poprowadzony przez twórców scruma czyli Kena Schwabera i Jeffa Sutherlanda. Patrząc wstecz była to trzecia aktualizacja po dwóch poprzedniach w 2011 i 2013. Czytając zaktualizowany scrum guide w wersji angielskiej bo na polską jeszcze chwilę musimy poczekać, można odnieść wrażenie ze praktycznie nic się nie zmieniło. Z jednej strony to prawda z drugiej zaś oficjalnie do przewodnika dodano wartości Scrum (5 zasad na których opiera sie cały framework)
Odwaga – wszyscy członkowie zespołu powinni nie tylko postępować zgodnie z regułami wskazywanymi przez przewodnik i reagować na próby tzw. „zaokrąglania rogów” ale również nie bać się podejmować decyzji w obliczu materializujących się ryzyk i pojawiających się problemów, ponosić ryzyko związane z wykorzystywaniem eksperymentów w pracy codziennej czy zwyczajnie potrafić przyznać się do własnych błędów (nie powinniśmy zapominać, że jesteśmy tylko ludźmi)
Skupienie – wartość podstawowa, mówiąca o potrzebie koncentracji wysiłku każdego członka zespołu z osobna jak również całego zespołu jako monolitu na tym co jest najważniejsze czyli realizacji celu trwającego sprintu. Również to umiejętność poradzenia sobie ze wszystkimi elementami które mogą rozpraszać naszą uwagę i odciągać uwagę zespołu od osiągnięcia wspólnego celu.
Zaangażowanie – w scrum nie ma menedżera stojącego na straży, pielęgnującego motywację dlatego bardzo ważne jest aby członkowie zespołu ukazywali przed sobą wzajemną motywację i pozytywny wkład w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów pracy. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia celów które stoją przed zespołem jak również psychologicznego. Członkowie zespołu wiedząc że zawsze mogą liczyć na kolegów, koleżanki z zespołu pracują wydajniej i wkładają w pracę więcej wysiłku, łatwiej w takim zespole o współpracę, wzajemną pomoc czy poświęcenie dla dobra zespołu. Wiemy że sam framework nie zadziała jeśli nie będą za nim stać zmotywowani ludzie.
Szacunek – wiemy że każdy z nas jest inny, zarówno kiedy mówimy o naszych słabych i mocnych stronach, umiejętnościach technicznych, poziomie niezależności, pogodzie ducha czy prozaicznie dyspozycji dnia. Członkowie zespołu nie powinni dawać drugim do zrozumienia że ich praca jest mniej wartościowa. Każdy członek zespołu ma każdego dnia do odegrania swoją rolę, wszyscy razem tworzą zespół który gra do jednej bramki. Szanowanie się nawzajem i wspólna pomoc, to jedyna droga do osiągnięcia tzw. hiper produktywnej pracy zespołu.
Otwartość – sam zespół jak również interesariusze projektu muszą działać w myśl jednego z filarów scrum czyli przejrzystości, która jest dodatkowo podstawą pozostałych dwóch filarów inspekcji i adaptacji. Zespół z natury ma dostarczać wartość w ramach każdego sprintu, wobec czego musi zawsze wiedzieć gdzie jest aktualnie i w którym kierunku zmierza podążając do celu wyznaczonego przez interesariuszy. Realizując nie może oczywiście zamiatać pod dywan pojawiających się przeszkód. Chodzi o to aby wszystkie strony zachowały wzajemną szczerość, otwartość i ukazywały rzeczywistość taką jaka jest bez zbytniego koloryzowania. Wówczas obie strony szybciej wypracują rozwiązanie i miło będą wspominać współpracę.
Przewodnik Scrum w języku angielskim po aktualizacji 2016 oraz jego tłumaczenia na języki narodowe dostępny jest pod wskazanym adresem url – Scrum Guide v.2016.
0 komentarzy