W maju 2015 roku zrobiłem dla Was pierwszą recenzję książki. Wyszło, że była to książka Krystiana Kaczora „Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile”. Oto odnośnik do tamtego posta. Dzisiaj po półtora roku od tamtego czasu w nowościach wydawniczych PWN ukazało się nowe poszerzone wydanie o tym samym tytule. Bardzo ciekawy nowej odświeżonej wersji zabrałem się za czytanie…. oto moje wrażenia, zapraszam!
Pierwsze co naturalnie rzuca się w oczy po wzięciu książki do rąk to prosta a zarazem świeża okładka gdzie centralne miejsce zajmuje gepard – synonim zwinności! Po obróceniu książki o 180 stopni widzimy zwięzły opis czego czytelnik dowie się za moment z publikacji wraz z zapewnieniem wydawnictwa, że autor położył duży nacisk na jakość przekazywania wiedzy dzięki sprawdzeniu u źródeł oraz bogatemu ponad 10 letniemu doświadczeniu. Wzrok przykuwają patroni wydania i trzeba przyznać, że mamy tu do czynienia z nie byle kim bo portalem scrum.org, twórcy Scruma Kena Schwabera. Wsparcie medialne zapewnia również kilka polskich portali związanych z tematyką i światem agile. Zapowiada się niezwykle ciekawie.
Książka została skonstruowana aby czytelnik mógł ją przeczytać przysłowiowo „od deski do deski” lub posiłkować się jako kompendium wiedzą z konkretnego interesującego go obszaru….sprawdziłem i przyznaję że taki koncept daje radę! Idąc dalej, mocne strony to zdecydowanie treść, która układa się logicznie i spójnie w jedną całość, z ręką na sercu mogę zapewnić o wysokiej wartości merytorycznej, która zgodnie z tytułem dotyka nie tylko uwielbianego przez nas Scruma ale również innych metod agile 🙂
Książkę podzielono w sumie na 17 rozdziałów, każdy z rozdziałów okraszając zestawem pytań otwartych od autora. Pomysł zaczerpnięty z poprzedniej edycji nadal bardzo mi się podoba ponieważ wpływa pobudzająco i twórczo na czytelnika. Pytania zawsze osadzone w tematyce rozdziału znakomicie dopełniają zawartość merytoryczną, zmuszając dodatkowo czytelnika do refleksji nad jego własnymi praktykami czy organizacji w której pracuje. Autor równolegle nie boi się zadawać czasem trudnych pytań. Ma to również swoje przełożenie na wspomnianą w książce ścieżkę Shu – Ha – Ri. Każdy z czytelników w zależności od poziomu kompetencji na ścieżce będzie w trochę inny sposób interpretował pytania i z tej samej treści wyniesie nieco inny przekaz. Autor konsekwentnie krok po kroku eksploruje wszystkie obszary wykładając „kawę na ławę”. Nie ma się wrażenia skakania po tematach czy napotykania obszarów opisanych fragmentarycznie, co było pewnym kłopotem w poprzednim wydaniu. Informacje są rzetelnie i fachowo opisane, a co najważniejsze dużo można z nich wynieść. Nawet ja czyli osoba z 10 blisko letnim stażem dowiedziałem się czegoś nowego za co dziękuje!
Na mały minus niestety fakt, że nie wszystkie rysunki mają wskazane źródła. Nadal trochę do życzenia pozostawia korekta wydawnicza, pojawiające się literówki to mały problem ale w dwóch przypadkach przez prawdopodobnie zjedzone wyrazy został lekko wypaczony przekaz. Doświadczony czytelnik to wyłapie, trochę gorzej z nowicjuszami w tematyce….
Podsumowując tą króciutką recenzję, zdecydowanie polecam aktualne poszerzone wydanie. Wiele dobrego zawdzięczamy Krystianowi Kaczorowi, który ponownie poświęcił swój czas na poprawki i dodanie nowej zawartości. Jest to naprawdę solidna pozycja na naszym rodzimym rynku wydawniczym i jedna z lepszych książek po polsku traktująca o tematyce agile! Co warto zaznaczyć autor jest również certyfikowanym trenerem scrum.org i zapewnia o wysokiej wartości materiału i przydatności w kontekście starania się o certyfikaty PSM1 i PSPO1. Jako osoba prowadząca od czasu do czasu szkolenia Scrum szczerze to potwierdzam. Zdecydowaie kciuk w górę! 🙂
0 komentarzy